Europos Parlamento pirmininko laiškas dėl Prezidento Rolando Pakso pilietinių teisių

2016-05-30, Partijos Tvarka ir teisingumas informacijos centras, "Vakaro žinios"

Europos Parlamento pirmininkas Martinas Šulcas (Martin Schultz) atsiuntė griežtą laišką mūsų šalies prezidentei Daliai Grybauskaitei. Reikalaujama skubiai atsakyti, kaip Lietuvoje vykdomas Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimas leisti partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderiui Rolandui Paksui dalyvauti Seimo rinkimuose, nes jau artėja kandidatų į Seimo rinkimus registracija.

Pažeidžiama ir rinkėjų teisė

Europos Tarybos Ministrų Komitetas mūsų šalies atsakingas institucijas įpareigojo pateikti visą naują informaciją R.Pakso klausimu ne vėliau kaip iki šių metų liepos 15 dienos.

Pasak advokato Rimo Andrikio, R.Pakso bylos klausimas Lietuvoje užmirštas apie ketverius metus. „Lietuvos valdžios institucijos miega kaip meška viduržiemyje, tikrai nesitikiu, kad jos ką nors darys. Kadangi ši problema peraugo Lietuvos ribas ir persikėlė į Europos Parlamentą, tai bent M.Šulco laiškas Europos Tarybos Ministrų Komitetui leidžia tikėtis, kad Lietuva šiuo klausimu praneš ką nors reikšmingo. Vis dėlto Lietuva sėkmingai blokuoja bet kokius mėginimus reabilituoti R.Paksą“, - tikino R.Andrikis.

Teisininkas atkreipė dėmesį, jog mūsų šalis, būdama Europos Sąjungos nare, piktybiškai nevykdo Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimo, kuris privalomas visoms šalims. R.Andrikis stebėjosi, jog mūsų šalis jau pradėjo pasirinkti, kokius sprendimus nori vykdyti, o kokių ne. Tokios nuostatos neįmanomos nei Europos, nei nacionalinėje teisėje. Pašnekovo įsitikinimu, Lietuvoje vyksta politinė kova ir imamasi visų priemonių, kad R.Paksui būtų neleista dalyvauti Seimo rinkimuose: tai nauji įtarimai pareiškiami, tai prašoma imunitetą atimti - visa tai yra susiję dalykai.

„Parlamentas, perdėtai „rūpindamasis“ R.Pakso neleidimu į rinkimus, pažeidžia ir rinkėjų teisę balsuoti už vieną ar kitą žmogų, - teigė žinomas advokatas. - Europos Žmogaus Teisių Teismas sako, kad R.Paksas turi dalyvauti rinkimuose, ES institucijos sako, kad Lietuva privalo leisti tą daryti; yra Jungtinių Tautų komiteto net tris kartus pakartota ši išvada. Tai kaip mūsų rinkėjams paaiškinti, kad Lietuva neleidžia R.Paksui dalyvauti rinkimuose? Čia ne Lietuva neleidžia, o Lietuvos Respublikos parlamentas.“ Remiantis Konstitucija, valdžia priklauso Tautai, o ne parlamentui, taigi ir valdžia turi tarnauti žmonėms, o ne pati sau.

R.Andrikis retoriškai klausė, ką galės padaryti mūsų šalies prezidentė, gavusi tokį M.Šulco laišką, juk sprendimą dėl R.Pakso vis tiek turi priimti Lietuvos parlamentas. Advokato nuomone, Konstitucijos pataisas, atveriančias kelią R.Paksui dalyvauti rinkimuose, buvo galima seniai priimti. „R.Paksas yra visiškai teisus sakydamas, kad anksčiau ar vėliau tai bus padaryta“, - sakė jis.

Smūgis demokratijai

Teisininko, signataro Egidijaus Bičkausko teigimu, Konstitucinis Teismas R.Pakso klausimu savo laiku „puolė priešais traukinį“ priimdamas labai politizuotą sprendimą ir kai prireikė šį sprendimą ištaisyti, niekaip nesugebama to padaryti. „Tas nedaro garbės nei mūsų šaliai, nei apskritai teisingumui. Tai konkurencinė politinė kova, kuri visą laiką vyksta, kitas dalykas - nenoras pripažinti savo padarytų klaidų, tai minusas tiems patiems politikams, kurie padarė klaidas. O šis sprendimas akivaizdžiai privalomas. Ir jeigu delsiama, tai kenkia pačiam teisingumui ir jo sistemai“, - kalbėjo E.Bičkauskas ir pridūrė, jog Lietuvą Europa bando švelniai mokyti laikytis teisingumo, demokratijos kurso, tačiau jo nesilaikoma.

Signataras sakė, jog tokia Lietuvos praktika pasėja didesnio masto abejonių, ne tik R.Pakso bylos atveju. „Jei šalis nesilaiko įstatymų, kai tiesiogiai rodoma, kas negerai, tai kaip yra ten, kur pirštu nebadoma? - klausė teisininkas E.Bičkauskas. - Kai įsigalėja negarbingumas, dvigubi standartai, kyla chaosas ir kenčia demokratija.“

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“