Kaip su šilumos kainomis kovoja vilniečiai? Beja, o kaip marijampoliečiai?

2018-01-30

Kaip žinia, šilumos kaina Marijampolėje yra viena didžiausių Lietuvoje. Antai Utenoje kaina yra 4,35 Eur/kWh, Vilniuje - 5,05 Eur/kWh, o Marijampolėje - 7,41/kWh. Apie tai daug diskutuota, ne vienas politikas rinkiminės kampanijos metu apie tai kalba. Bet kalbos taip ir lieka kalbomis, o kainos išlieka kaip buvę...

Kaip vyksta kova dėl šilumos kainų Vilniuje?

Ji prasidėjo dar tvarkiečiui Juozui Imbrasui būnant Vilniaus meru. Per bene 10 metų kova perėjo įvairiausius etapus: nuo Vilniaus tarybos posėdžių salės iki vyriausiojo administracinio teismo. Reziumė: po paskutiniojo teismo posėdžio 2017 m. sausį, ieškovai J. Imbrasas, B. Cicėnas ir Lietuvos nacionalinė vartotojų federacija laimėjo bylą prieš garsųjį „Rubikoną“. Tačiau viskas taip paprastai nesibaigia.... Nors teismai laimėti, skola aiški (apie 100 mln. eurų), bet gražinti piliečiams pinigų niekas neskuba. Tad dabar jau Seimo narys Juozas Imbrasas kreipėsi į antstolius ir kova dėl šildymo kainų Vilniuje persikėlė į skolų išieškojimų etapą...

Ekspertų skaičiavimais, vienam vidutinio dydžio butui, kurių Vilniuje yra apie 180000, už permoką turėtų būti kompensuota maždaug po 500–600 eurų. Dar reikėtų suskaičiuoti ir pridėti palūkanas.

Tikslią permokos sumą turėtų suskaičiuoti Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK). Tačiau komisija, kurioje dirba beveik 100 darbuotojų, piktybiškai to vengia ir nevykdo teismo sprendimo.

Neapsikentę tokios netvarkos ir neteisingumo, J.Imbrasas kartu su B. Cicėnu kreipėsi į antstolius, kad šie privestų valstybinę įstaigą vykdyti Lietuvos Respublikos teismo sprendimus.

Precedento neturintis atvejis: antstoliai turi priversti valstybinę įstaigą vykdyti teismo sprendimus!

Yra 2018 m. sausio 9 d. Vilniaus apygardos administracinio teismo vykdomasis raštas dėl 2017 m. sausio  24 d. teismo sprendimo įsiteisėjimo. Šiame teismo rašte konstatuojama, kad trijų pareiškėjų – J.Imbraso, B.Cicėno ir Lietuvos nacionalinės vartotojų federacijos skundas yra tenkintinas. VKEKK 2010 m. gruodžio 15 d. nutarimai „Dėl karšto vandens kainos dedamųjų UAB „Vilniaus energija“ ir „Dėl šilumos bazinės kainos dedamųjų UAB „Vilniaus energija“ panaikinti. VKEKK įpareigota iš naujo apskaičiuoti UAB „Vilniaus energija“ šilumos bazinės kainos ir karšto vandens kainas ir jas patvirtinti naujais nutarimais.

 Tačiau ši mūsų valstybės institucija, kurios vadovę paskyrė Prezidentė, per metus nuo teismo sprendimo įsigaliojimo kainos taip ir neperskaičiavo.

VKEKK skundžiasi, kad „Vilniaus energija“ neduoda jai medžiagos. Bet juk yra teisėsauga, prokuratūra, medžiagą galima išsireikalauti teismo keliu.

Dar keisčiau atrodo tai, kad  „Vilniaus energiją“ dabar, pasibaigus nuomos sutarčiai, iš vadinamojo „rubikono“ jau perėmė Vilniaus miesto savivaldybė. Tai kokia problema gauti Komisijai reikiamus duomenis iš savivaldybės valdomos įmonės?

Na, bet dabar, kai jau yra antstoliai, gal jie padės tuos duomenis pagaliau išsireikalauti ir apginti šimtų tūkstančių vilniečių interesus.

Kada panaši kova gali prasidėti mūsų mieste? Pasak Marijampolės tvarkiečių lyderio Dobilo Sinkevičiaus, „reikia imtis realių veiksmų ir mes, pasitelkę savo kolegų iš Vilniaus sėkmingą patirtį, tų veiksmų imsimės. Pasakysiu tik tiek – nesvarbu kiek tai užtruks ir kokių veiksmų reikės, svarbu kad pasibaigtų kalbos ir prasidėtų darbai. Po sėkmingo tvarkiečių precedento Vilniuje, kita stotelė - Marijampolė".