Kur Vilniuje statyti paminklą Dr. Jonui Basanavičiui?

2016-03-02, Vilniaus miesto tarybos narys Gediminas Rudžionis

Šiuo metu vyksta diskusija dėl J. Basanavičiaus atminimo įamžinimo Lietuvos sostinėje Vilniuje, kur J. Basanavičius gyveno visą dvidešimtąjį amžių iki savo mirties. Čia, Vilniuje, 1918 m. vasario 16 d. Jonas Basanavičius ir dar 19 signatarų savo parašais paskelbė pasauliui apie Lietuvos valstybės nepriklausomybės atkūrimą.

Neabejotinai, privalu iki 2018 m. vasario 16 d. atkurtos Lietuvos valstybės 90-mečio įamžinti  J. Basanavičiaus atminimą tinkamoje vietoje Vilniuje pastatant jam paminklą. Labiausiai tinkama vieta būtų priešais Signatarų namus Didžiojoje gatvėje, tačiau ten vietos nėra.

Šiuo metu siūlomos dvi vietos statyti paminklą J. Basanavičiui - kieme priešais Lietuvos nacionalinę filharmoniją arba K. Sirvydo skvere, tačiau šios vietos tiktų tik Vilniaus masto asmenybei. J. Basanavičius gyveno ir aktyviai iki mirties veikė Vilniuje, tačiau jo nuopelnai pirmiausiai reikšmingi visai Lietuvai. Taigi paminklas turėtų būti ne kiemo ar skvero erdvėje, bet politiniame sostinės centre. Toks politinis centras - tai nuo Katedros aikštės, Sąjūdžio būstinės pro Kudirkos aikštę priešais Vyriausybės rūmus iki pat LR Seimo miesto centrą kertantis Gedimino prospektas. Aikštėje, priešais LR Vyriausybę mes jau turime V. Kudirkos, laikiusio save J. Basanavičiaus mokiniu, paminklą, toliau prie Gedimino prospekto esančiame skverelyje glaudžiasi rašytoja J. Žemaitė, o visiškai greta atsiveria didelė Lukiškių aikštės erdvė, kuri prašyte prašosi, kad čia stovėtų mūsų tautos patriarcho J. Basanavičiaus paminklas. Lukiškių aikštės erdvumas labai tiktų ne tik solidžiam J. Basanavičiaus paminklui, bet leistų pagerbti ir atskirus Lietuvos etnografinius regionus. Šalia J. Basanavičiaus paminklo dominantės galėtų atsirasti vietos Žemaitijos, Klaipėdos lietuvininkų šišioniškių, Aukštaitijos, Suvalkijos, Dzūkijos ir lietuviškai, lenkiškai bei baltarusiškai kalbantiems Vilnijos krašto Lietuvos piliečiams. Nebūtų sudėtinga toje pačioje erdvėje įamžinti ir kitų 19-os Lietuvos nepriklausomybės deklaraciją 1918 m. vasario 16 d. pasirašiusių signatarų atminimą. Tai iš esmės tik architektų ir skulptorių meninės išmonės reikalas – paminklinės lentos, personaliniai bareljefai ir pan.

Šiuo metu Gedimino prospektas yra politinė sostinės ašis ir J. Basanavičiaus paminklas Lukiškių aikštėje būtų svarbus akcentas tai dar labiau pabrėžti.

Antra vertus, Lukiškių aikštė mums svarbi istorine ir politine prasme. Čia XIX a. viduryje buvo nužudyti žymūs kovotojai už laisvę Zigmas Sierakauskas ir Kostas Kalinauskas. Sovietmečiu priešais aikštę buvo įsikūrusi represinė KGB įstaiga, kurios tardymo kabinetuose ir rūsiuose kentėjo tūkstančiai rezistencijos kovotojų. Taigi, jeigu J. Basanavičiaus paminklas būtų pastatytas Lukiškių aikštės centre, jis atsidurtų išties sakralinėje ir istoriškai bei politiškai mums labai reikšmingoje vietoje.

Vilniaus savivaldybės užsakymu pradėtas ir per metus numatytas baigti Lukiškių aikštės sutvarkymas (rekonstrukcija ar pan.) sudaro galimybę ilgai nedelsiant pastatyti paminklą J. Basanavičiui iki jo mirties 90-mečio (2017 m. vasario 16 d.). Lukiškių aikštėje, skirtingai nuo K. Sirvydo skvero nereikalingi brangiai kainuojantys archeologiniai tyrinėjimai. Pastačius Lukiškių aikštėje paminklą                 J. Basanavičiui ir paminklo dominantėje radus būdą – memorialinėmis lentomis ar bareljefais įamžinti kitų 19-kos signatarų atminimą bei suskirsčius erdves pagal Lietuvos etnografinius regionus šią aikštę galėtume vadinti Lietuvos laisvės ir tautos vienybės vardu.