Kęstas Komskis: gaivinkime Lietuvos kaimą ir stabdykime tautiečių migraciją

2016-06-20, Partijos Tvarka ir teisingumas informacijos centras

Praėjusią savaitę Seimo Pirmininko pavaduotojo Kęsto Komskio sekretoriato teisininkas Marius Savielius kartu su Jurbarko rajono tarybos nariu tvarkiečiu Algirdu Gudaičiu lankėsi Jurbarko rajone ir susitiko su miestelių ir kaimų bendruomenių nariais. Labiausiai žmonės skundėsi didele emigracija, bedarbyste, didelėmis kainomis ir gerokai per dideliais mokesčiais. Anot Seimo nario K. Komskio, tokios žmonių nuotaikos jaučiamos ne tik Jurbarko rajone, o visoje Lietuvoje.

„Akivaizdu, kad dabar labiau negu bet kada turime susirūpinti Lietuvos kaimu, turim pagaliau suvokti, kokioje gilioje duobėje jis yra, ir ieškoti labai rimtų, realių būdų, kaip jį iš ten iškrapštyti. Todėl ir kitai kadencijai rengiame programą, kurios pagrindinis tikslas – atgaivinti regionus ir sulaikyti tautiečių migraciją“, ‑ teigė K. Komskis.  

Seimo Pirmininko pavaduotojas sako, kad mes privarome rasti būdų, padėsiančių kaimus padaryti darbingus, patrauklius gyventi, pilnus žmonių. Juk į regionus jau ne vienerius metus beveik niekas nebegrįžta, iš jų tik bėga, o likusieji – neturi darbo, neturi motyvacijos. Belieka tik skandintis alkoholyje. Žemės ūkio atstovų siūlomas sprendimo būdas kaimus gaivinti stiprinant ir remiant bendruomenes, mano galva, nėra efektyvus. Bendruomenės Europos Sąjungos lėšomis yra remiamos jau ne vienerius metus, tačiau tai nepadėjo išgydyti ir visiškai atgaivinti kaimo. Privaloma imtis kitų veiksmų.

„Mūsų planuojama programa regionams stiprinti turi apimti ne tik idėjinius pasiūlymus. Ji turi būti paremta ir realiomis lėšomis, numatytomis lengvatomis įsigyjant būstus, kuriant naujus verslus, naujas darbo vietas provincijoje. Manau, būtina taikyti nulinį mokesčių tarifą ten naujai įkurtoms įmonėms. Reikėtų atsisakyti Laisvų ekonominių zonų (LEZ) prie didžiųjų miestų, jas steigti tik prie nedidelių miestų ir miestelių. Regionuose turi būti telkiamos pagrindinės investicijos, turi būti sukurta ir jiems sėkmingai gyvuoti reikalinga įstatyminė bazė.

Šiandien didžiausia plėtra, statybos, deja, vyksta tik sostinėje, o kaimuose tiesiog užkalami langai. Taip yra todėl, kad čia nėra verslo. Nėra verslo, nėra ir darbo. Nėra darbo, bėga ir žmonės. O likusieji degraduoja, todėl ir susiduriame su kraupiomis senolių, vaikų žudynėmis. Jei nebus kuriamos įmonės, o be lengvatų to ir nebus, nieko nepasieksime. Juo labiau, kad infrastruktūra kaimuose jau yra – milijardais suinvestuota į kelių, žvyrkelių, gatvių atnaujinimą, į valyvo įrenginius, o kiek tuščių sodybų. Privalome dėti visas pastangas ir siekti, kad netaptume vieno miesto, t.y., Vilniaus, valstybe, kaip tai atsitiko Latvijoje“, - teigė parlamentaras.

Anot K. Komskio, šiandien vis dar vyksta didelė emigracija arba į užsienį, arba į Vilnių. Tai yra dar vienas mūsų valstybės skaudulys. Todėl reikia sukurti strategiją, kuri realiai padėtų ne tik kad sugrąžinti žmones į Lietuvą, bet ir sulaikyti dar neišvykusius.

„Atėjo laikas labai rimtai pradėti spręsti šitą problemą. Naujos Vyriausybės ir apskritai visų politinių partijų darbų ir planų sąrašo viršuje kitą kadenciją turėtų būti būtent tautiečių migracija. Netgi būtų galima drąsiai pasakyti, kad išsilaikys tik ta koalicija, kuri migracijos imsis iš esmės. Po rinkimų koalicijos partneriai privalo susėsti ir rasti bendrų konkrečių sprendimo būdų, rengiant vieningą, rimtą programą su numatytu biudžetu jai įgyvendinti, o ne vėl imtis tuščių kalbų, kaip reikia išvykusius lietuvius sugrąžinti namo. Jei kasmet migracijos problemai spręsti skirtume tiek, kiek skiriame krašto apsaugai (nesakau, kad jai nereikia), per kokį dešimtmetį jos tikrai neliktų.

Žinoma, yra daug dalykų, kuriuos turime išspręsti ir būti visiškai pasiruošę priimti ir adaptuoti sugrįžusius. Labai praverstų įsteigti centralizuotą konsultacijų įstaigą, kurioje konsultantai teiktų visą reikiamą informaciją apie galimas gauti lengvatas gyvenimui, naujai įkurtam verslui. Lengvatos turi būti dengiamos ne tik iš ES paramos lėšų, bet ir iš mūsų pačių biudžeto.

Taigi užmojų tikrai yra nemenkų. Belieka palinkėti sau ir visiems sėkmės juos įgyvendinant,“ – kalbėjo Seimo narys K. Komskis.