Rolandas Paksas: "Neteisėtumas mūsų valstybėje veržiasi per kraštus"

2016-07-14, Partijos Tvarka ir teisingumas informacijos centras
www.fotogenijai.lt

2016 metų liepos  14 dieną Europos Parlamento narys Prezidentas Rolandas Paksas įteikė pareiškimą Lietuvos Respublikos Generaliniam prokurorui Evaldui Pašiliui dėl įstatymų pažeidimų atliekant ikiteisminį tyrimą.

Kaip jau anksčiau buvo skelbta, Lietuvos Respublikos Specialiųjų tyrimų tarnybos Vilniaus valdybos pareigūnai vykdo ikiteisminį tyrimą dėl nusikalstamų veikų, numatytų BK 226 str. 4 d., 228 str. 4d., 247 str., atskirtą Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros ONKTD prokuroro G. Norkūno 2016-04-19 nutarimu iš ikiteisminio tyrimo Nr. 02-07-00003-16.

„Neteisėtumas mūsų valstybėje veržiasi per kraštus. 2016 metų liepos 11 dieną internetiniame portale „Alfa“ buvo paskelbta žurnalisto Tomo Dapkaus publikacija „Naujos detalės Pakso ir Vainausko byloje: aiškėja, kaip veikė korupcinė schema“. Šiame straipsnyje disponuojama Generalinės prokuratūros atliekamo ikiteisminio tyrimo duomenimis, manipuliuojama faktais, kurie neatitinka tikrovės, tačiau yra pateikiami kaip sudėtinė atliekamo tyrimo dalis, kaip neginčytinai nustatyti. Taip šiurkščiausiu būdu pažeidžiami esminiai baudžiamojo proceso principai – nekaltumo prezumpcijos, teisingo bylos nagrinėjimo, nešališkumo,“ – pabrėžė Prezidentas Rolandas Paksas savo pareiškime Generaliniam prokurorui.

Pasak Rolando Pakso, BK 247 str. nustato baudžiamąją atsakomybę už ikiteisminio tyrimo duomenų atskleidimą be leidimo. Be to, toks duomenų atskleidimas negali būti vada trukdyti teisingumo vykdymui.

„Esu linkęs manyti, kad taip panaudojant „juodąsias technologijas“, prisidengiant prokuratūros atliekamo ikiteisminio tyrimo duomenimis ir netiesiogiai įtraukiant Generalinę prokuratūrą, yra siekiama konkrečių politinių tikslų, nukreiptų prieš mane kaip asmenį, Europos Parlamento narį ir parlamentinės partijos Tvarka ir teisingumas pirmininką. Esu tos nuomonės, kad tokiu būdu yra daromas moralinis spaudimas ne tik man, bet ir  siekiama paveikti ikiteisminio tyrimo eigą bei formuoti neigiamą visuomenės nuomonę.

Kita vertus, turiu konstatuoti, jog minėta publikacija sutapo su Europos Parlamento Teisės komiteto numatyto mano teisinės neliečiamybės klausimo nagrinėjimo pradžia. Turiu tam tikrų pagrįstų duomenų, kad Tomo Dapkaus straipsnis  „Naujos detalės Pakso ir Vainausko byloje: aiškėja, kaip veikė korupcinė schema“, kai kurių suinteresuotų asmenų gali būti naudojamas kaip pagalbinė medžiaga, siekiant formuoti ir tendencingai paveikti Europos Parlamento narių nuomonę.

Visada buvau pasirengęs, esant reikalui bendradarbiauti su Lietuvos teisėsaugos institucijomis ir pateikti visą jas dominančią informaciją apie ikiteisminio tyrimo tiriamas aplinkybes, tačiau negaliu sutikti, jog pažeidžiant nekaltumo prezumpciją, konstitucines asmens teisių apsaugos garantijas būčiau kaltinamas nusikalstamos veikos padarymu ar neteisėta veikla viešojoje erdvėje neatsakingai ir tendencingai naudojant ikiteisminio tyrimo duomenis.

Prašau Jus, pone Generalini prokurore, įvertinti šią situaciją ir nustatyti priežastis, kodėl ir kokiu tikslu pažeidžiant baudžiamojo proceso įstatymo reikalavimus buvo atskleisti ikiteisminio tyrimo duomenys, bei nustatyti asmenis, kurie atskleidė šiuos duomenis, taip pat - kurie galimai disponuoja ikiteisminio tyrimo byloje surinktais duomenimis. Esant baudžiamojo proceso įstatymo numatytoms sąlygoms, manau, turėtų būti pradėtas ir ikiteisminis tyrimas.

Kartu pastebiu, kad tokia Generalinės prokuratūros įtraukimo į politinį asmens persekiojimą ir susidorojimą praktika neatitinka teisinės valstybės principų ir prieštarauja Lietuvos Respublikos įstatymams,“ - sakoma Europos Parlamento nario Prezidento Rolando Pakso pareiškime Generaliniam prokurorui Evaldui Pašiliui.