Tvarkiečiams palankios ekspertų prognozės

2018-11-24

Partija „Tvarka ir teisingumas“ bei socialdemokratai yra tos partijos, kurios per artėjančius rinkimus gali labiausiai priartėti prie dabartinių reitingų lyderių, skelbia Lietuvos radijas ir televizija ir žurnalistų kalbinti politologai.

DELFI užsakymu visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ spalio 16–30 d. atlikta apklausa rodo, kad partijų reitingų pirmosios pozicijose tebėra įsitvirtinę konservatoriai ir „valstiečiai“, o trečioje populiariausių partijų vietoje stabiliai yra įsitvirtinusi partija „Tvarka ir teisingumas“, kurios reitingas siekia 9,2 proc.

Lietuvos karo akademijos docentas politologas Vytautas Isoda LRT.lt žurnalistams sakė, kad artėjančiuose rinkimuose juoduoju arkliuku galėtų tapti ir realiausiai konkuruoti su reitingų lyderiais būtent „Tvarka ir teisingumas“.

Vytauto Didžiojo universiteto profesorius politologas Algis Krupavičius LRT.lt pritarė V. Isodos nuomonei. Anot jo, „tvarkiečiai“ kovoje dėl rinkėjų simpatijų susidurs su didelėmis kliūtimis. „Tvarkiečių“ sėkmės paslaptis ir į nugarą kvėpuojantis V. Uspaskichas.

„Baltijos tyrimai“ sociologas Romas Mačiūnas tvirtina, kad „tvarkiečių“ populiarumo priežastis yra susijusi su palankiu visuomenės požiūriu į partijos vadovą. „Pagrindinė priežastis, kodėl šiuo metu „tvarkiečiai“ populiarūs, yra ta, kad tai vienintelė partija turinti lyderį, kuris yra vertinamas labiau palankiai negu nepalankiai. Kitų partijų, net ir tų, kurios pirmauja, lyderiai vertinami labiau neigiamai negu teigiamai. R. Žemaitaitis yra vienintelis lyderis, kuris turi daugiau palankių vertinimų negu nepalankių“, – LRT.lt žurnalistams teigė R. Mačiūnas

Kaip rašoma LRT.lt tinklapyje, politologas V. Isoda mano, kad partijos „Tvarka ir teisingumas“ populiarumas ėmė auginti po to, kai buvo užčiuoptas kairiųjų pažiūrų fronte atsivėręs vakuumas.

„Realiai „tvarkiečiai“ beliko vienintele partija kairėje pusėje, kurios bent pastaruoju metu nekrečia skandalai. Lietuvoje visada kairysis elektoratas buvo didesnis ir jis ieško partijos, kuri nebūtų konservatoriai. Liberalai istoriškai susisaistė su dešiniąja puse. Dirbančiosios klasės atstovui liberalios partijos nėra tas pirmas pasirinkimas. Taigi šitą vakuumą, atsiradusį po socialdemokratų skilimo, „tvarkiečiai“ po apsivalymų nuo Petro Gražulio sėkmingai užpildo“, – žurnalistams kalbėjo politologas.

Anot V. Isodos, partijos pakilimui reitingų lentelėse įtakos turėjo ir kontraversiškai visuomenėje vertinamo buvusio „tvarkiečių“ lyderio Rolando Pakso pasitraukimas iš partijos. Politologo A. Krupavičiaus manymu, partija „Tvarka ir teisingumas“ pastaruoju metu tapo ta politinė jėga, kuri sugeba itin sėkmingai mobilizuoti protesto rinkėjus.

(parengta pagal LRT.lt medžiagą)